Перейти до основного вмісту

Публікації

Показано дописи з 2016

"Забуття" - Таня Малярчук

Що таке час, як не кит, який поглинає все, зрівнюючи у бездонному череві геніїв і невдах, шляхетних добродіїв і політичних злочинців. Скільки людських життів непересічних українців стали тим заковтнутим планктоном. Їх неможливо дістати із забуття, хіба що хтось із живих відчує нагальну потребу згадувати. У цьому романі тим славетним забутим є В’ячеслав Липинський, український історик польського походження, філософ і невдалий політик, засновник українського монархізму. Його життя було суцільним рухом проти вітру, пожертвою заради ідеї. Але й ним поживився синій кит української пам’яті. Авторка вкладає розповідь про цього чоловіка в уста молодої жінки, героїні роману, нашої сучасниці, котра досліджує старі газети, щоб віднайти власну ідентичність і доторкнутися до минулого, яке вирізали з її історії, як з кіноплівки. (взято зі сайту "ВСЛ")

"Лускунчик і Мишачий король" - Ернст-Теодор-Амадей Гофман

Знаменита казка, яка є свого роду символом різдвяних свят та чарів різдвяної ночі. Не меншу роль в наданні цьому твору зіграв і російський композитор Петро Чайковський, написавши безсмертний балет "Лускунчик" за мотивами цієї казки.

"Крихітка Цахес, на прізвисько Цинобер" - Ернст-Теодор-Амадей Гофман

Перечитав казку зі шкільної програми. Виявилось, що не така вже й казкова ця казка - в ній набагато більше іронії та притчевості, ніж очікувалось. Казки теж треба уміти читати між рядків. 

"Дискурс модернізму в українській літературі" - Соломія Павличко

Якщо ви думаєте, що в 20 столітті українська література не мала своїх Камю та Сартрів, Фройдів та Юнгів, Еліотів та Бекетів, то ви фатально помиляєтесь. Ця праця Соломії Павличко доведе вам, що комплекс меншовартісності нашої літератури - хибний. Так, наше мистецтво не набуло світового резонансу, але воно було насиченим, різнополюсним. Воно було! Неперевершена книга, яка читається легко, як "научпоп", а містить інформації, як трактат. 

"Без грунту" - В. Домонтович

Що таке митець? Хто такий митець? Чим він відрізняється від обивателів і чому питання грунту таке важливе? Прекрасний роман українського письменника Віктора Петрова (В. Домонтович) про відповіді на ці питання та постановку багатьох інших.

"Золоті плоди" - Наталі Саррот

Цей роман вважають одним із найяскравіших представників "нового роману", течії у французькій літературі середини минулого сторіччя. Увесь сюжет - це діалоги та монологи невідомих людей (авторка не дає їх опису) про книгу так-званого Бріє "Золоті плоди". Про що саме ця книга - теж невідомо, але твір викликає широку палітру різноманітних вражень у героїв Саррот. Двічі змінював свою думку про книгу в процесі читання, а значить, перечитаю її ще раз. Через рік десь. 

"Поглянь на арлекінів!" - Владімір Набоков

Остання видана за життя Набокова книга, що є автобіографією російсько-американського письменника Вадима Вадимовича N. Може здатись, що це, свого роду, завуальована автобіографія самого Набокова, та це всього лише гра письменника з читачем - так, в романі справді дуже багато алюзій на життя та навіть назви творів автора, але вони дуже змінені, а часом, навіть кардинально перекручені. 

"Лаура та її оригінал" - Владімір Набоков

Посмертно видана книга класика, яку він заповіщав знищити після його смерті. Власне, по своїй смерті Набоков залишив навіть не чорновик роману, а лише начерки - пронумеровані картки, які дуже важко об'єднуються в сюжетні лінії. Тим не менше, книга спричинила нечуваний резонанс в літературних колах усього світу. 

"Король, дама, валет" - Владімір Набоков

Друга книга письменника і перша з трьох на німецьку тему. Племінник та тітка закохуються. Цілковитій ідилії заважає лише дядько-чоловік, якого коханці вирішують позбутись. Але життя, як і фантазія Набокова, доволі непередбачуване своєю... передбачуваністю. 

"Як писали класики" - Ростислав Семків

Чудовий в прямому сенсі "лікнеп" викладача НаУКМА, в якому зібрано та майстерно піднесено читачеві ключові поради знаменитих письменників 20 та 21 століть щодо написання книг. Такого якісного українського нон-фікш'ну давно потребували полиці вітчизняних книгарень!

"Доктор Серафікус" - В. Домонтович

Віктор Петров (В. Домонтович) має доволі таємничу біографію, частково засекречену ним самим, частково - радянською владою, бо письменник в свій час, як вважається, був радянським шпигуном. Тим не менше, Петров-Домонтович вважався не лише блискучим науковцем-етнографом, а й неперевершений прозаїком. Автор разом з Підмогильним є засновниками української інтелектуальної прози. Роман "Доктор Серафікус" - яскраве підтвердження цього. 

"Повість без назви" - Валер'ян Підмогильний

Підмогильний став одним з моїх улюблених письменників. Чудова чуттєва проза, яка кардинально вирізняється на тлі усього написаного українською мовою до нього, та й після. 

"Мистецтво роману" - Мілан Кундера

В семи відносно незалежних текстах, що увійшли в цю збірку, автор описує свою особисту концепцію європейського роману. Від першого й до останнього рядка Мілан Кундера постійно відсилається на авторів, творчість яких стала основою його "особистої історії роману": це Рабле, Сервантес, Дідро, Флобер, Толстой, Гомбрович...

"Що таке українська література" - Леонід Ушкалов

Ця книга - збірка 45-и коротких уроків-есе, які автор друкував у одній з українських газет. Як на мене, це більше схоже на "научпоп", який може зацікавити пересічного читача прочитати ще щось, на відміну від попередньої прочитаної мною книги . 

"Дороги й середохрестя" - Віра Агеєва

Віра Агеєва, професор НаУКМА, в своїй новій збірці есе висвітлює та схарактеризовує не лише творчі, але й біографічні сторінки життя українських письменників (як 20 так і 21 століть). Купивши цю книгу, я сподівався прочитати якісний "науч-поп" про українську літературу. Прочитавши, зрозумів, що це більше "науч" ніж "поп". І це прекрасно. Але для мене поки що зарано. Читався текст неоднаково насичено та цікаво, але все ж читався і запам'ятовувався. І, знову ж таки, це добре. 

"Невеличка драма" - Валер'ян Підмогильний

Цим романом Валер'ян Підмогильний заклав фундамент інтелектуальної української прози. Можливо, це занадто все перебільшено, але я безмежно полюбив цього письменника і його твори. Мені стає моторошно і сумно від думки, які твори, написані Підмогильним,  могли б побачити цей світ, якби його не розстріляли в 1937 році (і Підмогильного і світ). 

"Вальдшнепи" - Микола Хвильовий

Незавершений роман представника "Розстріляного Відродження". Вірніше, він, може і заверешений був, але другу частину роману радянська влада вилучила з друку і знищила. 

"Польові дослідження з українського сексу" - Оксана Забужко

З другого разу прочитав нарешті цей "перший бестселлер незалежної України". Це зовсім не мій тип літератури. На жаль, є поети, які пишуть прекрасну прозу, а є такі, що ні... Оксана Забужко - це та українська письменниця, яка відноситься до числа знаних та шанованих закордоном. Саме її ім'я уже давно асоціюється з авторитетом та інтелектуальністю, але оцей от роман якось ну зовсім от ні, не моє. 

"Фальшивомонетники" - Андре Жід

Це все одночасно схоже на Ді ккенса (таємничим образом 99,9% героїв пов'язані між собою як не родинними, то якимись побічними зв'язками, які "дивовижним" образом випливають назовні по ходу сюжету) і Достоєвського (безліч філософських нічних, пізньовечорових чи рано-ранкових бесід героїв, в яких вони обговорюють світ, мистецтво, красу, і тд. і тп.) А ще майже всі персонажі, як я розумію, вроджені письменники-літератори-журналісти-митці слова, які пишуть книжки, геніальні вірші чи працюють редакторами купи різних літературних журналів. Звичайно, роман про літературну "тусовку" повинен кишіти таким, але ж не поголовно всі герої... Нецікаво. (Хай пробачить мені цю мою замітку майбутній я, який, можливо, колись ще раз перечитає "Фальшивомонетників" і захоче мені теперішньому дати по морді). 

"Перевтілення" - Франц Кафка

Потроху читаю непрочитане мною в школі. Наразі ось "Перевтілення". 

"Час зірки" - Кларісе Ліспектор

Кларісе Ліспектор - бразильська письменниця, яка народилась на Вінниччині. Цей факт і ще переклад її книги українською змусили мене її прочитати. Я навіть не думав що вона мені так сподобається. Десь дві сторінки я ще був повний скепсису, але потім серце забилось швидше, зіниці розширились, груди почали здійматись вище і я зрозумів, що це та книга-ковток-свіжого-повітря, яка з'являється в моїх прочитаних  не так вже й часто.

"Машенька" - Владімір Набоков

Перший роман Набокова ( який він з часом назве "доволі посереднім")  про своє перше кохання.

"Harry Potter and The Philosopher`s Stone" - Дж. К. Роулінг

Це перша прочитана мною книга англійською мовою! Так, вона доволі легка, але тим не менш, я нарешті читаю художню літературу мовою оригіналу!

"Спостерігач" - Владімір Набоков

Оригінальна назва повісті - "Eye". Око. В англійській мові це слово співзвучне зі словом "Я". Таким чином письменник уже самою грою звуків у назві твору підказав читачеві фінал твору. 

"Інші береги" - Владімір Набоков

Автобіографічний роман, в якому письменник напрочуд мелодійно та ніжно описує свої дитинство, юність та доросле життя до 1940 року (переїзду в США) та людей, які йшли з ним поруч усі ці 40 років.

"Повернення Чорба" - Владімір Набоков

Збірка оповідань, що, як на мене, дещо схожа на "Темні алеї" Буніна , але, слава богу, усі оповіданя хоч різняться між собою за сюжетом, чого я не можу сказати про алеї Буніна. 

"Під знаком незаконнонароджених" - Владімір Набоков

Признаюсь, книга читалась дуже і дуже важко. Приблизно так само як і "Запрошення на страту" . Тому, думаю, що до цього твору я ще неодмінно повернусь. 

"Відчай" - Владімір Набоков

Ти довго виношуєш в голові план геніальної махінації, прописуєш усе детально, до кожної ниточки - усе в полі зору, нічого не втрачено. Махінація скоюється, ти тікаєш закордон - переховуєшся, впевнений в своїй геніальності та недоторканості. Вирішуєш прочитати свої нотатки і... знаходиш зачіпку, яка повністю тебе видає!..

"Камера обскура" - Владімір Набоков

Книга про зрадливе кохання, яке виколює тобі очі, потім мучить тебе, мов сліпе кошення, і. врешті-решт, звертає тобі шию.

"Подвиг" - Владімір Набоков

Ну що ж, я таки вирішив перечитати усі книги Набокова. "Подвиг" - про молодого росіянина, який покинув свою батьківщину через перипетії історії, і шукає себе в повоєнній Європі. Де ж він віднайде себе? В Лондоні, Берліні чи в... Петербурзі?

"Нудота" - Жан Поль Сартр

Вдруге прочитав цю книгу. О, як же я радий що я її перечитав. Вона відкрилась мені зовсім по-новому. Чудова, неперевершена книга. Напрочуд підходить до початку осені, як на мене. 

"Біси" - Федір Достоєвський

Багато Достоєвського підряд - це була погана думка...

"Поєдинок" - Олександр Купрін

Надзвичайна книга. Я читаю Купріна - дихаю; я читаю Достоєвського - задихаюсь. Купріна неможливо не любити! Він просто прекрасний.

"Брати Карамазови" - Федір Достоєвський

Достоєвський не мій улюблений письменник, але я вирішив перебороти свою антипатію до нього і прочитати його визначні твори. Залишились, напевно, тільки "Біси". 

"Ідіот" - Федір Достоєвський

Складний, часом занадто затягнутий і перенасичений зайвими деталями роман. Та все ж мені сподобався.

"Дама з камеліями" - Александр Дюма-син

« Я – не апостол порока, но я всегда и всюду буду отмечать благородное страдание. История Маргариты является исключением, повторяю это; но если бы она была общим явлением, о ней не стоило бы и говорить.» Александр Дюма-син

"Скандинавсьскі сказання про богів і героїв" - Ю. Свєтланов

Скандинавська міфологія одна з найавтентичніших, наймальовничіших та найжорстокіших. І одна з моїх найулюбленіших.

"Син рибалки" - Віліс Лацис

Книга латвійського письменника про рибацьке село на узбережжі Балтійського моря. Справді хороша книга з захоплюючим сюжетом.

"Ніч" - Елі Візель

Автобіографічна повість лауреата Нобелівської премії миру 1986 року, в якій автор розповідає про концентраційний табір Освенцим (Аушвіц) та своє життя в ньому. Авторові вдалось вижити в ньому і тепер, будучи всесвітньо відомим гуманістом, істориком та правозахисником він популяризує знання та пам'ять про трагедії людства, скоєні самим же людством. 

"Виховання почуттів" - Гюстав Флобер

Як же нудно... Якщо ви десь побачите список а-ля "10/20/50/100 книг, які треба прочитати за життя" в якому буде вказана ця книга - знайте, упорядник такого списку "Виховання почуттів" не читав. Є книги, які вбивають всяке бажання. Я майже фізично відчував як втрачаю час. Не сподобалось.

"Під скляним ковпаком" - Сільвія Плат

Я б не сказав що книга змусила мене задуматись, але вона сильна. І мова письменниці теж дуже гарна. Поети уміють писати прозу, вже вчетверте в цьому упевнююсь.

"Слова" - Жан Поль Сартр

Тут одне з двох: або я ще не доріс до цієї книги, або не доросту ніколи і вся велич цього творіння до мене ніколи не дійде (це більш ймовірно).

"Захист Лужина" - Владімір Набоков

Мені в цьому романі сподобалось все! Це прекрасна і вишукана література, яку п'єш, наче дороге червоне сухе вино: п'єш повільно, бо, по-перше, пити відразу такий напій - святотацтво, по-друге, багато його не вип'єш - швидко п'янить. Який же Набоков різноманітний... 

"Пригоди Робінзона Крузо" - Даніель Дефо

Вирішив перечитати книгу, яку так любив в школі.

"Рік у Провансі" - Пітер Мейл

В книзі письменник розповідає про те, як він з дружиною купив будинок у Провансі і провів там перший рік. Надзвичайно мила і цікава книга, а сам письменник напрочуд цікавий оповідач. Читаючи цю книгу, я ніби занурювався в те життя, яким хотів би жити сам.

"Довге падіння" - Нік Хорнбі

Типова сучасна британська книга - нічого особливого, але уже екранізована. Хоча дещо хороше для мене все ж було - персонажі якісь такі дивно різні, що читати про них хотілося б ще і ще. 

"Коти" - Доріс Лессінг

Книга, в якій письменниця розповідає історії своїх котів. Здавалося б, якась маячня, але насправді книга надзвичайно мила та чуттєва; показує, що між людьми та котами не така вже й велика різниця.

"Танець голоду" - Жан-Марі Гюстав Леклезіо

Книга мене не вразила, не вжалила, не обпекла. Просто література, якою я займав час, доки їхав в громадському транспорті. 

"Уся королівська рать" - Роберт Пенн Уоррен

Прекрасна книга. Особисто мені схожа на "Доктора Живаго" Бориса Пастернака - така ж лірична і мелодійна. Я зачитувався не так сюжетом, як мовою, якою автор писав. Речення прекрасні, як музика. 

"Серце пітьми" - Джозеф Конрад

Джозеф Конрад - уродженець України, класик англійської літератури. У "Серці пітьми" автор розповідає про часи колоніальної Британії, а саме про станціїї видобутку слонової кістки та людські життя по обидва боки від межі "колонізатор - підданий".