Перейти до основного вмісту

Публікації

Показано дописи з грудень, 2014

"Володар мух" - Вільям Голдінг

Жорстокий твір, у якому описані основи суспільства дорослих на прикладі дітей, закинутих на безлюдний острів. Бажання влади, поклоніння вождю, сліпий тоталітаризм та революції; жага до життя, мудрість тих, кого не хочуть слухати; жорстокість, вбивства, безглузді прояви влади в руках обмеженої людини (дитини)... Це все далеко не повний приклад вад людства, які письменник надзвичайно майстерно ввів у розповідь про дітей, що опинились на безлюдному острові і намагались вижити та втекти з полону безлюдяності. Це, напевно, перша книга, яка справді читалась "між рядків" - я майже бачив ті рядки головного задуму, що проступали світлішою фарбою між вервечками букв типографського друку. Дорослий світ жорстокий, але дитячий - ще більш...

"Степовий вовк" - Герман Гессе

Я був здивований легкістю з якою я читав цей роман і важкістю з якою цей роман осмислювався. Напевно, кожен з нас задумувався про те, що ми, як мінімум, двоякі: в нас є хороша сторона і погана. Так от у "Степовому вовку" Герман Гессе описує якраз цю амбівалентність почуття себе, двоїстість власного "Я" п'ятдесятирічного чоловіка, що все своє життя не може примирити своє людське "добре" і вовче "погане", що ховаються всередині нього. Сам Герман Гессе пише, що цей роман - найнезрозуміліший з усіх його творів. Він написав його у віці п'ятдесяти років, тому, навряд чи він буде справді зрозумілим у молодому віці. Автор заявив, що у романі описана криза, яка веде не до смерті, а до вилікування. Що ж, через тридцять років я знову перечитаю "Степового вовка", можливо, це буде зовсім інша історія...

"Міфологія" - Ян Парандовський

Мені ще з дитинства подобається міфологія: величність постатей богів та богинь древнього світу, відважність та хитрість героїв легенд Греції... Це справді дивовижний світ, який перекочував у наше сучасне життя в образах афоризмів (танталові муки, Едіпів комплекс, Єлисейські сади, стріли Амура і так далі), термінів як наукових так і мистецьких (гермафродитизм, Тантал - хімічний елемент, який надзвичайно важко добувати), торгових марок і таке інше. Ян Парандовський, польський історик українського походження, у своїй найвизначнішій праці "Мітологія" ("Міфологія") у вигляді цікавих коротких оповідей розказує про велич та ницість, розум та недалекість усього міфічного світу древніх еллінів та римлян. Наприклад, тут я вперше дізнався, що Венера в древньому Римі була покровителькою... динь, гороха та петрушки! І лише після проникнення грецької культури Венера стала прообразом еллінської Афродіти - богині краси, кохання та весни.

"Безсмертне життя Генріетти Лакс" - Ребекка Склут

Уявіть собі безсмертя. Чи можливе воно у реальному житті, а не на сторінках книги? А що, як я вам скажу, що все описане в книзі - правда? Ребекка Склут описала в даному романі життя-смерть-безсмертя звичайної афроамериканки, яка стала... безсмертною. Вірніше, не сама жінка, а її ракові клітини. Культура клітин HeLa (Henrietta Lacks) стала проривом в медицині та біології. Завдяки цим безсмертним клітинам, які здатні до необмеженої кількості поділів, були створені вакцини від поліомієліту, досліджені механізми спонтанної трансформації здорових клітин у ракові. на клітинах Генріети досліджували СНІД, малярію, генні модифікації, та багато всього іншого, що допомогло, або допоможе якщо не побороти, то хоч зрозуміти суть хвороб та патологій людського організму. Це насправді дивовижна реальність, яка дивовижно схожа на вигадку. Але, чи не є оця фантастичність чимось реальним, нетлінним, безсмертним? А що як безсмертя буде саме таким?

"Місто" - Валер'ян Підмогильний

Чудовий роман письменника-представника "Розстріляного Відродження", у якому розповідається про фатальні зміни внутрішнього світу молодого хлопця із села, що приїхав до Києва на навчання. Місто прийняло його до себе, але згодом отруїло його серце самолюбством, марнославством та жорстокістю до минулого та минулих. Це надзвичайно актуальний роман в будь-який час і для будь-якого народу, адже юна душа молодих людей завжди містить паростки самозакоханості та надмірної амбіційності. І в той час як в одних цей паросток помирає від чесної праці та щирої любові, в інших він опиває корінням мозок та серце тих, хто отримує все і відразу і навіки залишається скніти в тенетах ненажерливих міст.