Перейти до основного вмісту

"Чума" - Альбер Камю

Філософський роман-притча французького письменника, нобелівського лауреата, Альбера Камю видався мені легким у читанні, але не простим у осмисленні. Образ Чуми його сучасники порівняли з "коричневою чумою" фашизму, яка захлиснула тогочасну Європу. Для мене, як читача з ХХІ сторіччя, образ Чуми, звичайно ж зрівнювався з фашизмом, як писалось в підручниках, але, водночас з тим він відкрився ще з однієї сторони: це всеосяжна сила, в порівнянні з якою людина - як метелик-одноденка - живе лише мить. Насичені образи, цікава та легка мова, у романі ви знайдете людей, яким ви симпатизуватимете до останнього та персонажів, яких ви не злюбите з перших же слів про них. Чума ламала одних, але загартовувала інших - воістину, надзвичайна сила, перед якою я схиляю свою голову.
Мені надзвичайно сподобались слова, якими закінчувався роман, я думаю, в цих словах захована вся суть людської "одноденності" і вся вічність трагедій, з якими стикається людина:
"...бацила чуми ніколи не вмирає, ніколи не щезає, десятиліттями вона може дрімати десь у закутку меблів або в стосі білизни, вона терпляче вичікує своєї години в спальні, в підвалі, у валізі, в носовичках та паперах, і, можливо, настане день, коли на лихо і в науку людям чума розбудить пацюків і пошле їх конати на вулиці щасливого міста" 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

"Найблакитніші очі" - Тоні Моррісон

Роман про безвихідь, про варіння у котлі бідності, глупості та упередженості. Маленька дівчинка, що все життя вважала себе некрасивою, попросила у вуличного віщуна найблакитніші очі у світі. Той пообіцяв їй виконати прохання. І, о диво! Згодом їй у очі не міг подивитись жоден з мешканців її містечка. Дівчинка думала, що це через її надзвичайно блакитні очі, що сліплять своєю красою. А люди не могли дивитись їй у очі через жаль та сором перед усім людством.

"Листівки з того світу" - Франко Армініо

Доволі малесенький твір, але сповнений чудових цитат та ідей для цілих романів. Книга явно для тих, хто не боїться смерті. Сюжет напрочуд незамислуватий: декількома реченнями люди описують як вони померли. Хтось наклав на себе руки, когось зжерла невиліковна хвороба, а дехто віддав богу душу настільки раптово, що навіть не встигли зрозуміти що до чого. Книга мені сподобалась. Я не боюсь смерті, а вважаю її чимось таким же природнім як і народження. У книзі безліч чудових цитат, заради яких цю книгу варто перечитувати знову і знову. Ось одна із них: " Я помер о сьомій ранку. Треба ж з чогось починати день"

"Привіт, смутку!" - Франсуаза Саган

Письменница написала цю книгу ще у підлітковому віці і завдяки їй уже до 20 років стала знаменитою та заможною. Сюжет твору простий, але емоційний: батько і донька відпочивають на березі моря, до них приїжджає їх давня подруга, яка закохує в себе батька. Донька, Сесіль, хоче розлучити коханців і підмовляє минулу батькову коханку знову з'явитися в його житті. Мова письменниці легка та витончена, але водночас саркастична і мудра. Я читав і дивувався умінню дівчини-підлітка писати так красиво, просто, елегантно і довершено. Думаю, в цьому заслуга все ж перекладача.