Перейти до основного вмісту

"Баборня" - Мирослав Лаюк


Дебютна прозова книга молодого, але уже знаменитого поета Мирослава Лаюка встигла увійти до короткого списку літературної премії Книга року ВВС-2016 і породити безліч читацьких та професійних оглядів та рецензій.  
«Баборня» - книга про 71-річну вчительку біології, «вогонь чересел вітчизняної педагогіки» (доволі несподівана, але приємна алюзія на «Лоліту» Набокова), Марію Василівну Семенко, яка за своє життя пережила і появу Богородиці, і адюльтер, і вбивство чоловіка, і зйомки кінофільму «Червона рута» 1971-го року. 
Через сорок років пристаркувата вчителька знаходить в шафі таємне дно, де лежить записник її померлого чоловіка. Починається таємничий детектив, подумалось. Та ні. Ця сюжетна лінія «розкопу минулого» здається не доопрацьованою (сам автор в одному з інтерв’ю каже, що над книгою працював дуже короткий час) і доволі тривіальною (УПА, НКВС, повстанська закоханість, тортури, помста). А от лінії старечої самотності, всілякого уникання її та, врешті-решт, Марія Василівна-педагог – напрочуд гарно виписані, повноцінні та по-своєму захопливі (знову ж, принаймні, для мене).
Книга читається зухвалим і швидким темпом, наповнена латинською ліннеївською номенклатурою (данина професії головної героїні) та подробицями педагогічного процесу в районних центрах Західної України. 
Алюзія на «Лоліту» Набокова, та, зрештою, сама мова, якою написана книга, схожа місцями на набоковську манеру письма. Це одночасно тішить (принаймні мене як поціновувача Набокова) і вказує на те, що першою своєю книгою автор не показує свого стилю, який не був би схожий на мову, наприклад,  Люко Дашвар (що для мене помітна у іронічних випадах на рівні повсякденного побуту та описів побічних, другорядних героїв та їх історій). 
Зрештою, мені дуже імпонує творчість Лаюка, тому, сподіваюсь побачити його наступні романи. Може, навіть, у якості переможців конкурсів книг року. 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

"Найблакитніші очі" - Тоні Моррісон

Роман про безвихідь, про варіння у котлі бідності, глупості та упередженості. Маленька дівчинка, що все життя вважала себе некрасивою, попросила у вуличного віщуна найблакитніші очі у світі. Той пообіцяв їй виконати прохання. І, о диво! Згодом їй у очі не міг подивитись жоден з мешканців її містечка. Дівчинка думала, що це через її надзвичайно блакитні очі, що сліплять своєю красою. А люди не могли дивитись їй у очі через жаль та сором перед усім людством.

"Листівки з того світу" - Франко Армініо

Доволі малесенький твір, але сповнений чудових цитат та ідей для цілих романів. Книга явно для тих, хто не боїться смерті. Сюжет напрочуд незамислуватий: декількома реченнями люди описують як вони померли. Хтось наклав на себе руки, когось зжерла невиліковна хвороба, а дехто віддав богу душу настільки раптово, що навіть не встигли зрозуміти що до чого. Книга мені сподобалась. Я не боюсь смерті, а вважаю її чимось таким же природнім як і народження. У книзі безліч чудових цитат, заради яких цю книгу варто перечитувати знову і знову. Ось одна із них: " Я помер о сьомій ранку. Треба ж з чогось починати день"

"Привіт, смутку!" - Франсуаза Саган

Письменница написала цю книгу ще у підлітковому віці і завдяки їй уже до 20 років стала знаменитою та заможною. Сюжет твору простий, але емоційний: батько і донька відпочивають на березі моря, до них приїжджає їх давня подруга, яка закохує в себе батька. Донька, Сесіль, хоче розлучити коханців і підмовляє минулу батькову коханку знову з'явитися в його житті. Мова письменниці легка та витончена, але водночас саркастична і мудра. Я читав і дивувався умінню дівчини-підлітка писати так красиво, просто, елегантно і довершено. Думаю, в цьому заслуга все ж перекладача.