Перейти до основного вмісту

"Поглянь на свою домівку, Ангеле" - Томас Вулф

Вперше про американського письменника Томаса Вулфа я дізнався з фільму «Геній», в якому йшлося про дружбу знаменитого редактора Максвела Перкінса та молодого письменника. Цей фільм справив на мене враження не сюжетом, а тими емоціями та думками, які він спровокував в мені. Також мене здивувало те, що я жодного разу не чув цього імені, Томас Вулф, до перегляду фільму про нього. Дивовижна пам’ять людська…
Отож, вирішив прочитати його першу книжку, яка зробила його знаменитим та успішним. В «Поглянь на свою домівку, Ангеле» йдеться про Америку як величезну країну величезних можливостей та малих людей, котрі не помічають ні цих можливостей ні перспектив. Життя сьогоднішнім днем, наживання грошей (свого роду життя завтрашнім днем) і вивченням латини та давньогрецької (життя днем вчорашнім?) описані з майстерністю оповідача та рутинністю хірурга на прикладі сімейства Гантів.
Мені важко назвати безсумнівного головного героя твору, адже книга схожа на сімейну сагу, та для себе я визначив Юджина Ганта головним героєм, навколо якого обертаються переживання та тривоги молодого покоління перед життям, яке їм дало попереднє покоління і змушує проживати його за їхніми правилами: травматично, неефективно та з великою втратою сил та енергії.
Письменник пересипає сюжетну лінію багатьма цитатами з класичної античної літератури, алюзіями на твори його сучасників, що свідчить, як на мене про його освіченість та неабияку ерудицію. Багато роздумів про почуття та відчуття, перші та останні емоції, народження та смерть також вклинюються в хід книги у вигляді малих есе.

Важка для читання книга, яка змушує думати та аналізувати, певними недомовками чи лише натяками вона ніби грає з читачем, змушуючи його самому дописувати книгу, ставлячи помітки на полях своєї свідомості. 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

"Найблакитніші очі" - Тоні Моррісон

Роман про безвихідь, про варіння у котлі бідності, глупості та упередженості. Маленька дівчинка, що все життя вважала себе некрасивою, попросила у вуличного віщуна найблакитніші очі у світі. Той пообіцяв їй виконати прохання. І, о диво! Згодом їй у очі не міг подивитись жоден з мешканців її містечка. Дівчинка думала, що це через її надзвичайно блакитні очі, що сліплять своєю красою. А люди не могли дивитись їй у очі через жаль та сором перед усім людством.

"Листівки з того світу" - Франко Армініо

Доволі малесенький твір, але сповнений чудових цитат та ідей для цілих романів. Книга явно для тих, хто не боїться смерті. Сюжет напрочуд незамислуватий: декількома реченнями люди описують як вони померли. Хтось наклав на себе руки, когось зжерла невиліковна хвороба, а дехто віддав богу душу настільки раптово, що навіть не встигли зрозуміти що до чого. Книга мені сподобалась. Я не боюсь смерті, а вважаю її чимось таким же природнім як і народження. У книзі безліч чудових цитат, заради яких цю книгу варто перечитувати знову і знову. Ось одна із них: " Я помер о сьомій ранку. Треба ж з чогось починати день"

"Привіт, смутку!" - Франсуаза Саган

Письменница написала цю книгу ще у підлітковому віці і завдяки їй уже до 20 років стала знаменитою та заможною. Сюжет твору простий, але емоційний: батько і донька відпочивають на березі моря, до них приїжджає їх давня подруга, яка закохує в себе батька. Донька, Сесіль, хоче розлучити коханців і підмовляє минулу батькову коханку знову з'явитися в його житті. Мова письменниці легка та витончена, але водночас саркастична і мудра. Я читав і дивувався умінню дівчини-підлітка писати так красиво, просто, елегантно і довершено. Думаю, в цьому заслуга все ж перекладача.