Перейти до основного вмісту

"Нічні купання в серпні" - Сергій Осока

Романтизм дитинства в селі – ось головна тема збірки оповідань Сергія Осоки. У кожному реченні – спогад про дитяче минуле, яке поривається в дорослу буденність то смаком квашених помідорів, то запахом жасмину, то виглядом неприродно червоних яблук… 
Я сам провів своє дитинство в селі, рвав траву кролям, пас гусей, пропадав цілими днями на річці – тому ця збірка сільських повістей, написана отією українською мовою романтиків кінця 19 століття для мене сприяла повному зануренню в своє дитинство. Я читав про дитинство автора, а бачив себе, пробігаю чого повз сільську поліклініку, повз вчителя музики з гармошкою, повз сусідських жінок-алкоголічок, повз самотню бабцю з козами… 
Я біг, біг і не знав як зупинитись. І де зупинятися? На повороті до кладовища, на кутку села чи, можливо, в «центрі», де скупчення магазинів та «ларьочків» робило видимість комерції в селі?..
Справді зворушлива та тепла збірка, де, іноді надто дидактично, та все ж зовсім не грубо показувались риси характеру простих людей, які собою затуляють дірки темної та гулкої порожнечі, яка виникла в мегаполісах на місці споглядання за днем та розуміння поезії в кожній травинці. 
Де усе те вічне та красиве, яке колись жило в кожній людині? Напевно, перебралося в село і тепер живе там. Тільки воно таке налякане та сполохане, що по селах його теж треба шукати уміло та тихо: по закутках садків, де росте древня, майже всохла яблуня, яка все ж плодоносить; по берегах річок, де ховаються в хащаках малі діти, а в прибережних травах – жаби; в хлівах, де чекають приходу корів з пасовиськ купи свіжих трав… 
Можливо, в наш час людям віриться, що їм не потрібна поезія та лірика, яка тихо мружиться та всміхається сама до себе, сидячи під розлогою абрикосою чи випасаючи корів і чекає. Чекає на повернення, але не вона піде до людей, а люди вийдуть зі скла та бетону на розлогі долоні сільських рівнин. 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

"Найблакитніші очі" - Тоні Моррісон

Роман про безвихідь, про варіння у котлі бідності, глупості та упередженості. Маленька дівчинка, що все життя вважала себе некрасивою, попросила у вуличного віщуна найблакитніші очі у світі. Той пообіцяв їй виконати прохання. І, о диво! Згодом їй у очі не міг подивитись жоден з мешканців її містечка. Дівчинка думала, що це через її надзвичайно блакитні очі, що сліплять своєю красою. А люди не могли дивитись їй у очі через жаль та сором перед усім людством.

"Листівки з того світу" - Франко Армініо

Доволі малесенький твір, але сповнений чудових цитат та ідей для цілих романів. Книга явно для тих, хто не боїться смерті. Сюжет напрочуд незамислуватий: декількома реченнями люди описують як вони померли. Хтось наклав на себе руки, когось зжерла невиліковна хвороба, а дехто віддав богу душу настільки раптово, що навіть не встигли зрозуміти що до чого. Книга мені сподобалась. Я не боюсь смерті, а вважаю її чимось таким же природнім як і народження. У книзі безліч чудових цитат, заради яких цю книгу варто перечитувати знову і знову. Ось одна із них: " Я помер о сьомій ранку. Треба ж з чогось починати день"

"Привіт, смутку!" - Франсуаза Саган

Письменница написала цю книгу ще у підлітковому віці і завдяки їй уже до 20 років стала знаменитою та заможною. Сюжет твору простий, але емоційний: батько і донька відпочивають на березі моря, до них приїжджає їх давня подруга, яка закохує в себе батька. Донька, Сесіль, хоче розлучити коханців і підмовляє минулу батькову коханку знову з'явитися в його житті. Мова письменниці легка та витончена, але водночас саркастична і мудра. Я читав і дивувався умінню дівчини-підлітка писати так красиво, просто, елегантно і довершено. Думаю, в цьому заслуга все ж перекладача.